ז’ירז’ור – מא’ ועד ת’ – חלק שני: הרכבה נכונה של סט לז’ירז’ור

הרכבת סט לזירזור - סט דיג מורכב מחכה, רולר,חוט ראשי, ושוק לידר(בדרך כלל).
כדי להבטיח דיג דיג יעיל ונוח חשוב להרכיב סט זרזור כך שכל מרכיביו יתאימו אחד לשני.
במדריך זה נפרט על ההיבטים השונים שצריך לקחת בחשבון בבואנו להרכיב סט זרזור.
בחלק זה נסביר איך לדעת איזה סט מתאים עבורנו וכיצד להתאים את מרכיביו השונים בצורה מושלמת,כך שיתאימו אחד לשני, יתפקדו היטב ויבטיחו לנו מקסימום הנאה מהדיג ומינימום דאגות.
כמו כן נסביר כיצד להתאים בצורה מיטבית את הסט שנבחר בהתאם לתקציב הרצוי שלנו.

זהו החלק השני במדריך המלא לז’ירז’ור, לצפייה ברשימת כל החלקים לחצו כאן.

למדריך המלצות ציוד לזירזור לחצו כאן

 

הרכבת והתאמת סט לזירזור

סט דיג – מורכב מחכה, רולר, חוט ראשי (לרוב מבד) ושוק לידר מפלורוקרבון(מומלץ בעיקר בסביבה עם סלעים).

בכדי להבטיח שהסט שנרכיב יהיה מושלם עבורנו חשוב להתאים את כל מרכיביו.

בטבלה הבאה תוכלו להבין בקלות איזה ציוד יש לשדך לכל סט.

באמצעות הטבלה תוכלו לדעת איזה רולר לשדך לחכה שכבר יש לכם או איזה עובי חוט יתאים למשקלי הזריקה שלכם.

הערה: משקלי החכה מתייחסים למשקלי הזריקה וכן לדמויים – בגרם:

הגדרת משקלים משקלי החכה גודל רולר עובי PE חוט בד טסט משקלים מוערך בק”ג
אולטרא לייט 0.5-7 1000/1500 0.6-0.8 4-6
לייט 5-20 1500-3000 0.8-1 6-9
מדיום 15-40 3000-5000 1-2 9-15
מדיום-כבד 30-60 4000-6000 1.5-4 12-25
כבד 60+ 5000-10000 2-6 15-40

מספר הערות חשובות להבנת הטבלה:
1. יש לוודא הגדרת המשקלים אם אתם מזמינים מחו”ל משום שההגדרות שונות, לחץ לטבלת הגדרת משקלים.
2. הטבלה אינה תורה משמיים, יש הבדלים בגדלים בין החברות השונות, יש להתייחס לכך ולהתאים את הרולר במידת הצורך.
3. PE היא המידה היפנית שמקובלת לקוטר חוטי בד, לטבלת המרה למ”מ לחץ כאן
4. במרבית החוטים המשקל המצוין בליברות (מידת המשקל האמריקאית), להמרה לק”ג יש להכפיל ב0.45.

לדוגמאות של סטים מוכנים ברמות משקל, מחיר ומקצועיות שונות לחצו כאן להמלצות ציוד לז’ירז’ור

חכה

את החכה נבחר בהתאם לסוג הדיג העיקרי שלנו
דוגמא: לדיג בכנרת או של דגים קטנים יחסית כגון סרגוסים, בייבי אינטיאסים, טרחונים וברקודות קטנות נעדיף חכת אולטרא לייט או לייט (כמובן שבהחלט ניתן לתפוס גם דגים מכובדים על חכה כזאת). חכה קלה שכזו תאפשר לנו להשתמש בדמויים קטנים וכן ליהנות יותר ממאבק אפילו אם הדג קטן למדי, נניח בטווחי 1-10.
לדיג חורף של טוניות, פלמודים או אינטיאסים גדולים נעדיף משקלים כבדים עד כבדים מאוד, נניח משקלי 40+.
במידה ואנחנו חדשים בתחום ולא יודעים בדיוק איזה דגים אנו צפויים לטרגט המידה מומלצת היא 7-35, טווח זה הוא רחב למדי ויאפשר לנו לדוג גם במשקלי לייט ועד כדי משקלים בינוניים-כבדים.

מונחים של מפרט חכה:

 • אורך החכה: מרבית חכות הזי’רז’ור יגיעו באורך 1.8-3.3 מטר. האורך משפיע על מרחק הזריקה שלנו ועל הפייט עם הדג.
  ככל שהחכה ארוכה יותר נוכל לזרוק רחוק יותר אך הפייט עם הדג יהיה מעט קשה יותר. נבחר אורך לפי העדפה אישית וסוג הז’ירז’ור.
  לרוב במשקלים קטנים החכות יהיו קצרות למדי ולהיפך.
  למי שעדיין אין לו העדפה אישית או ניסיון מוקדם ודג בעיקר מהחוף נמליץ לקחת חכה ארוכה למדי, כ2.5-3 מטר.
  למי שדג לרוב בכנרת נמליץ לקחת חכה של 2-2.3 מטר בלבד.
  שדגים במקומות קטנים או צפופים נעדיף חכה קצרה.
 • מספר החלקים: נע בין חלק אחד לשישה חלקים (מה שנקראת, חכת טיולים).
  משפיע על חוזק החכה (ככל שיהיו יותר חלקים נקבל חכה חלשה יותר משום שכל חיבור כזה הוא נקודת תורפה נוספת בחכה)
  בדיג בארץ נמליץ על חכת שני חלקים (היא גם הפופולרית ביותר).
 • חומר החכה: מרבית החכות עשויות מפיברגלס או קרבון.
  בז’ירז’ור מרבית החכות, בודאי האיכותיות שבהן, עשויות מאחוז גבוה מאוד (97%-99%) של קרבון.
  יתרונות הקרבון לעומת פיברגלס הן חוזק ביחס למשקל (כלומר, חכה קלה מאוד ועדיין חזקה).
  בנוסף, חכת קרבון מספקת רגש טוב יותר (לדוגמא: לדמוי כך שנרגיש אותו יורד ונעצר בקרקעית או אף תקיפות קטנות מאוד שלא הסתיימו בנעילה).
  ישנן רמות שונות של קרבון, לרוב בהתאם למחיר ולאיכות החכה.
 • אקשן: האקשן מתייחס לנקודה התחתונה בה מתחיל כיפוף החכה בעבודה עם הדמוי (ולא כאשר יש דג על החכה).
  למעשה, מיקום זה בא לידי ביטוי בהרגשה שלנו כמה גמישה היא החכה. הסקאלה של האקשן נע מפאסט (Fast) ועד סלו (Slow). חכת פאסט תהיה קשיחה וחכת סלו תהיה גמישה (ראו שרטוט).
  יש גם חכות קשיחות יותר (אקסטרא פאסט) שמיועדות לרוב לדיג עם גיג’ים.
  נבחר אקשן לרוב בהתאם להעדפה אישית או בהתאם לדמויים שאנחנו עובדים איתם בדרך כלל.
  מרבית החכות בארץ לדיג מהחוף הן חכות פאסט והן ישמשו למרבית הדמויים.
  סלו ישמש בדרך כלל לגיג’ים סלו.

 • סוג הטבעות: בחכות פשוטות יגיעו טבעות מברזל פשוט, בעלי טבעת פנימית מקרמיקה. טבעות אלו פחות עמידות לחשיפה למלח ולכן יהרסו בזמן קצר יותר לעומת הטבעות האיכותיות יותר.
  הטבעות ברמה גבוהה יותר יגיעו עם טבעות פוגי. פוגי למעשה היא חברה שמייצרת אביזרים לחכות בלבד.
  מרבית יצרני החכות משתמשים בטבעות שלה משום שהיא נחשבת איכותית ביותר. טבעות אלו יחזיקו זמן רב כל עוד נשמור על הציוד ברמה נאותה.
  לפוגי וגם לחברות נוספות קיימים דגמים מתקדמים אף יותר אך הם נדירים למדי ומורכבים החכות היקרות ביותר. בטבעות אלו ניתן לכלול את סדרת הטיטניום של פוגי עצמם. סדרת הAGS החדשה של דאיווה שמותקנות בחכות היוקרתיות שלהם בלבד וסדרת RG של Zenaq שמייצרים חכות איכותיות ביותר.
 • חכה שוכבת או רגילה – מרביתן המוחלט של החכות בארץ לז’ירז’ור מהחוף הן חכות Spinning, כלומר שהרולר והטבעות מותקנים בצד התחתון של החכה (שפונה למים).
  בדיג במים מתוקים בארצות הברית (וגם בדיג מסירה בארץ) נפוץ מאוד השימוש בחכות שוכבות (או Casting). לחכות אלו יש להתאים גם רולר מתאים (Baitcasting).
  יתרון חכות אלו הן דווקא הרולר שלהם שהוא חזק יותר משום שהחוט נמצא בקו אחד עם הידית ולא עובר שינוי כיוון דרך גלגלי שיניים כמו ברולר Spinning.

בתמונה מוצגים ההבדלים בין חכה שוכבת(Casting) או רגילה(Spinning)

 

מחיר החכה לרוב יקבע על פי המותג ואיכות המרכיבים שבה.

 

רולר

לאחר שבחרנו את משקלי הזריקה והחכה יש להתאים לה רולר בגודל מתאים. טווחי הגדלים של הרולרים הנפוצים הם בין 1000 ל20000 כאשר ככל שהמספר גדול יותר הרולר גדול יותר.

רולרים גדולים יותר ישמשו אותנו לרוב לדיג פתיונות מהחוף/שובר ופחות מתאימים לזרזור (גם משום שהם גדולים וכבדים יותר ולכן יהיה קשה יותר להתמיד בעבודה איתם).
שימו לב: ישנם הבדלים גדולים בגדלי הרולרים בין חברות מסוימות, לדוגמא הרולרים של Daiwa גדולים למדי ביחס למספרם ואלו של Shimano קטנים למדי ביחס למספרם.
גורם חשוב ומשמעותי נוסף בבחירת הרולר היא קיבולת החוט. ניתן למצוא על גבי כל רולר וכן באינטרנט פרטים על קיבולת החוט שהרולר יכול להכיל. לדיג אולטרא-לייט  ועד מדיום ניתן להסתפק ב150 מטר בלבד. במידה והחוט אינו ממלא את הרולר עד קצה השפה של השפולה נוסיף בתחילת החוט בקינג (תוספת חוט ניילון/פלורוקרבון צתחת לחוט הבד הראשי).
הכרחי שהחוט יגיע לקצה השפולה לשם שיפור מרחק הזריקה על מנת להקטין למינימום חיכוך עם השפולה בעת שהחוט יוצא, כך שיצא בחופשיות.
אורך החוט הנדרש הוא גם פונקציה של הדגים שאנו מטרגטים. אם אנחנו הולכים על טוניות שעלולות למשוך לנו חוט רב אז נקפיד על חוט אורך יותר (לדוגמא:300 מטר).

הרולרים המשמשים לרוב לז’ירז’ור בישראל הם רולר מסוג SPINNING ואלו החלקים המרכזיים בהם:

 • זרוע (REEL FOOT) – הידית הקבועה שהרולר מותקן על גביה – מאפשרת לחבר את הרולר לחכה באמצעות תופסנים ייעודיים שמותקנים על גבי החכה.
 • שפולה (SPOOL) – התוף שעליו מגולגל כל החוט של הרולר. לכל שפולה קיבולת חוט שונה שמצוינת על גביה.
 • קשת/גשר/מוביל (LINE ROLLER/BAIL) – פס מתכת מתרומם שאנו פתוחים/מרימים בכדי לשחרר את החוט להשלכת החכה. לאחר ההטלה וסגירת/הורדת הגשר חזרה תפקידו הוא לאסוף את החוט חזרה ולחלק אותו באופן שווה על פני כל השפולה בכדי למנוע סיבוכים במהלך הטלת החכה או פייט בדג.
 • אל חזור/ אנטי רוורס (ANTI REVERSE) – מתג המותקן במרבית הרולרים ומבטל על הבלימה של הסיבוב לאחור ברולר – למעשה מאפשר שחרור חופשי של החוט גם כאשר הגשר סגור. השימוש בו לא מומלץ ועלול לגרום לסיבוכים החוט ובשפולה. ברולרים מתקדמים וחדשים רבים אפשרות/מתג זה לא מותקן כלל.
 • ידית (REEL HANDLE) – ידית הרולר שבאמצעותה נגלגל חוט חזרה לרולר. ברולרים מקצועיים מקובל להתקין גם “תפוחים” – ידיות אחיזה גדולות מאלו שמגיע עם הרולר מהיצרן. לרוב בצורת ביצה/עגולות ומאפשרות אחיזה טובה ונוחה יותר של הידית לתפעול מיטבי של הרולר.
 • קלאצ’ (DRAG ADJUSTMENT) – כינוי להברגה/בורג שמצוי בדרך כלל בחלקו העליון של הרולר ושולט על עוצמת הבלימה של הרולר. השליטה בקלאצ’ לרוב נעשית על ידי סיבוב של המתג בחלקו העליון של הרולר לסגירה /ו/או פתיחה – הבורג שנועל את השפולה במקומה. ברולרים מסוימים (לרוב קטנים או פשוטים) – הקלאצ ממוקם כבורג בחלקו התחתון של הרולר. הגדרת עוצמת התנגדות מתאימה היא קריטית לתפיסה והוצאה של הדג (בדגש על דגים גדולים).

מונחים של מפרט רולר:

 • מידה (SIZE) – הגודל של הרולר. נתאים את הגודל לסוג הדיג/החכה שאנו מעוניינים להשתמש בה. החל ממידה 1000 שמיועד לדיג בולונז/זרזור קל ועד מידה 20000 ואף יותר שמיועד לדיג של דגים גדולים שהמאבק .בהם דורש חוט רב או בעומקים שאנו זקוקים לחוט רב על מנת בכלל להגיע לקרקעית.
 • יחס גלגול/גיר (GEAR RATIO) – מוגדר כ1:X ולמעשה אומר לנו כמה סיבובים הקשת עושה סביב הרולר על כל סיבוב מלא 360 מעלות של ידית הרולר. ככל שהיחס גבוה יותר המשמעות היא שנאסוף יותר חוט בכל גלגול של הרולר (תלוי גם בגודל השפולה).
 • תכולת חוט (LINE CAPACITY) – כמות החוט שנכנסת ברולר ביחס לסוג/עובי החוט. לרוב יופיע ערך כזה: LB-YRD שאומר כמה יארדים (0.9 מטר) יכנסו עבור חוט בעל טסט של X ליברות (0.450 גרם). לעיתים יהיו גם כמה אפשרויות קיבולת עבור MONO/BRAID – כלומר עבור חוט ניילון/בד. הצגה זו היא מעט בעייתית משום שקשה לנו להבין באיזה קוטר החוט שהחברה מתייחסת אליו ולכן לא נוכל להסיק בוודאות כמה חוט נוכל להכניס ברולר. ניתן לפתור זאת חלקית על ידי הבנה שכאשר מדובר בבד 20LBS מתייחס בדרך כלל לחוט בקוטר 0.2 וכך נוכל להבין כמה חוט יכנס ברולר שיש בידנו. כאשר מופיע ערך mm-M שאומר כמה מטרים (M) יכנסו עבור כל עובי של חוט במ”מ (mm). להלן נוסחא לחישוב מוערך של תכולת החוט הצפויה ברולר: עובי חוט שמצויין על הרולר (ערך הmm) חלקי (/) עובי חוט רצוי(של החוט שאנו רוצים לשים על הרולר כפול (X) כמות המטרים(M) שמצוין על גבי הרולר לעובי החוט הנ”ל(ערך mm) לדוגמא: אם ברולר שלי רשום mm-M כך 0.2-300 ( כלומר יכנסו 300 מטר של חוט בעובי 0.2 מ”מ), אז אם ארצה להכניס בו חוט 0.3 מ”מ יכנסו לי לפי הנוסחא : 300*0.2/0.3 = 200 מטר.
 • דראג’ (DRAG) – עוצמת ההתנגדות המירבית של הרולר כאשר הקלאצ’ סגור לחלוטין – נניח ברולר עם דראג של 10 ק”ג משמעות הדבר שגם עם הקלאצ’ סגור לחלוטין דג שיפעיל כח של מעל 10 ק”ג על החוט יביא לשחרור חוט לא רצוני שמטרתו למנוע קריעה/פיצוץ של החוט. אם יש לכם בטחון בחוט ובציוד שלכם ניתן להוסיף בלימה נוספת על ידי בלימה חלקית של שחרור החוט עם האצבע על גבי השפולה.
 • מיסבים (LAGERS/BALL BEARING) – מיסבים כדוריים המותקנים בתוך הרולר. באופן מסורתי ככל שיש כמות גדולה יותר של מיסבים הגלגול יהיה “חלק” יותר. בפועל, רולרים סיניים רבים מתהדרים במספר מיסבים גבוה אך ביתר הנתונים הם אינם איכותיים וישברו במאבק עם דג גדול ולכן עדיף להעדיף רולר איכותי מחברה מוכרת על פני רולר סיני עם מיסבים רבים ממנו.

כפי שציינו, בארץ נעשה שימוש כמעט בלעדי ברולרים מסוג Spinning. אך קיימים סוג רולר נוסף לזרזור: Low profile baitcaster – רולר שוכב קטן יותר שנפוץ מאוד בעיקר בארצות הברית לז’ירז’ור במים מתוקים. רולרים אלו לרוב בעלי קיבולת חוט קטנה למדי ודורשים מקצועיות מסוימת בהפעלתם על מנת למנוע המשך שחרור של החוט בסוף הטלת החכה שגורם לסיבוכים קשים ומורכבים מאוד בחוט שעל גבי השפולה. נדיר למדי בישראל. נחמד מאוד לעובד איתו ברגע שמתרגלים להפעיל.

כמו שרשמנו לחכה, גם מחירו של הרולר מחיר לרוב יקבע על פי המותג ואיכות המרכיבים שבה.
יש גם חשיבות לרמת האטימות של הרולר למי מלח. רולרים שמיועדים למים מתוקים הם פחות עמידים לחדירת מים לגוף הרולר ולכן יהרסו מהר למדי כאשר זה יקרה. למי שעובד מקייאק או בתוך המים קריטי להשתמש ברולר שמותאם למים מלוחים בעל אטימה טובה וחומרים עמידים לחלודה ולקורוזיה.

 

חוט ראשי

החוט הראשי הוא אולי הגורם החשוב ביותר בדיג בזירזור. להלן דגשים לבחירתו:

 • להשתמש בחוט בד, חוט הבד חזק מאוד ביחס לקוטר שלו ויאפשר לנו להכניס הרבה חוט ברולר (לעומת חוט ניילון דומה שעבה לרוב כמעט פי 2).
 • מומלץ לעבוד עם חוט 8 גידים, נותן עמידות טובה יותר לחוטי הבד משום שהם נוטים להיקרע בקלות יחסית בעת שפשוף בסלעים ולכן נעדיף חוט המורכב מ8 גידים(חוטים).
 • לבחור חוט איכותי – כיום ניתן למצוא חוטי בד מ-20 ועד 400 שקל לגליל של כ300 מטר. יתכן שנתפתה לקנות חוט זול אך יש להבין שחוט לא איכותי יגרום לנו לבעיות רבות: פגיעה משמעותית במרחק הזריקה, פגיעה ברגישות שלנו לתפקוד הדמוי ולתקיפות דגים, עבה ולכן נוכל להכניס פחות חוט ברולר, שלל סיבוכים בחוט וכמובן, קריעה של החוט בזריקה או גרוע מכך, במהלך מלחמה עם דג יפה.
 • בדיג אולטרא-לייט או לייט מספיק 150 מטר חוט בלבד. במדיום ומעלה ניקח חוט 300 מטר.
 • מומלץ מאוד להזמין חוט ב5 צבעים (כל צבע באורך 10 מטר וכך נוכל לדעת מרחקי הזריקה שלנו.
 • ככל והחוט שבחרנו אינו ממלא לחלוטין את הרולר יש למלא “בקינג” (Backing, חוט פלורוקרבון בדרך כלל שנועד למלא חוסרי חוט במידת הצורך וכן לתת לנו תוספת כח אם דג ענק רוקן לנו את השפולה) בתחילת השפולה כך שחוט הבד הראשי ימלא.

 

 

שוק לידר Shock Leader

שוק לידר הוא תוספת של חוט ניילון מסוג פלורוקרבון בדרך כלל שמטרתו היא לשמור על קריעה של החוט כאשר דג שתפסנו מנסה לברוח לסלעים וכן לספק אלסטיות מסוימת שלא קיימת בחוט בד ותספוג את המכה הראשונית והחזקה של הדג. חוט בד לא עמיד לשפשופים ויקרע מהר אפילו בחיכוך קצר למדי עם סלעים חדים, חוט הניילון עמיד הרבה יותר ולכן נשים כ-1-5 מטר (לפי העדפתכם, האורך המומלץ הוא כ1.5 מטר) בקצה חוט הבד ולפני הדמוי. יתרונות הפלורוקרבון, בנוסף על העמידות בסלעים, היא גם שהוא שוקע ולכן לא מפריע לשחיית הדמוי וכן שהוא שקוף לחלוטין מתחת המים ומקטין את הסיכוי של הדג לזהות את החוט הראשי ולהימנע מתקיפה. הערה: היות שחוט הפלורוקרבון שוקע הוא גם עשוי לפגוע בשחייה של דמויי טופווטר (בייחוד במשקלים קטנים כמו באולטרא לייט) ולכן למי שעובד בעיקר עם טופווטרים באולטרא לייט נמליץ להשתמש בשוק לידר מחוט ניילון רגיל (מונופילמנט MONOFILAMENT).

חשוב גם לציין שכל קשר שאנחנו עושים לאורך החוט פוגע בחוזקו ומהווה נקודת שבירה או כשל פוטנציאלית ולכן יש דייגים רבים אשר נמנעים מחיבור כל אביזר/ תלאי לחוט הראשי (לרבות בקינג/סיכה/שוק לידר), ומחברים את החוט הראשי ישירות לדמוי. באופן זה גם מרוויחים רגישות ושליטה טובה יותר בדמוי אך מסתכנים בסבירות גבוהה בהרבה לקריעה של החוט ממכה חזקה או שפשוף בסלעים.

תורת השוק לידר

איזה שוק לידר לשים לחוט בד שבחרנו? בעל טסט (חוזק החוט) חזק או חלש מהחוט הראשי?, או שאולי זהה?

זה למעשה אחד מהויכוחים הישנים ביותר בעולם הדיג. כל דייג יענה לכם אחרת.

נסביר את היתרונות בכל שיטה ותחליטו בעצמכם:

מצדדי השימוש בחוט חלש יותר בשוק לידר:
– יקרע ראשון וכך לא יפגע בחוט הראשי (לעיתים ניתן לאבד כך עשרות מטר חוט ראשי)
– פחות מובחן במים על ידי הדגים לעומת חוט עבה/חזק יותר
– תנועה טבעית יותר של הדמוי (משום שהחוט דק יותר)

מצדדי השימוש בחוט חזק יותר בשוק לידר:
– בפועל בארץ השוק לידר משמש יותר להגנה משפשופים בסלעים מאשר כשוק לידר בפועל ולכן אם כבר משתמשים אז לשים חוט עבה שיעמוד בשפשופים רציניים ועדיין יוציא את הדג.

לשים אותו חוזק? לדעתנו סתם סיכון מיותר שלא ניתן לדעת היכן ייקרע. בחרו צד (-;

 

*הערה לגבי סט דיג: יש כאלו שמחזיקים שני סטים, אחד קל יותר לעונת הקיץ ולכנרת ואחד כבד יותר לעונת החורף ולטירגוט דגים גדולים. כפי שציינו קודם, ניתן להתחיל עם סט יחיד מדיום (במשקלי 7-35) על מנת שנוכל לעבוד איתו (אם כי לווא דווקא בצורה מיטבית) בשתי העונות.

 

נשמח לשמוע את הערותיכם והמלצות נוספות שיוכלו לעזור לדייגים.

 

לחצו למעבר לחלק הבא – חלק שלישי: ציוד חובה

לחצו למעבר לחלק הקודם – חלק ראשון: מבוא לז’ירז’ור

לחצו לצפייה ברשימת כל חלקי המדריך

לחצו למעבר להמלצות ציוד לז’ירז’ור

 

 • אסף

  כתבה מעולה שמאוד עזרה לי לגבש דיעה לפני קניית סט ועזרה בהתלבטויות שהיו לי.
  תודה רבה

 • אבי

  אחלה כתבה עזר לי מאוד..רק רציתי עוד להבין אני חדש בזירזור …יש משמעות לדמוי … במשקל הדג שנתפס בה
  אם הבנתי נכון משקל דמוי 35 40 גרם מתאים למרחק הטלה גבוה ולדגים במשקל כבד יותר .

  • יונתן דקר

   היי אבי,
   שמח לשמוע שהמדריך עזר לך.
   בתכלס אין כללים מוחלטים בים וכל דג יכול לבוא על כל סט.
   משקלים גבוהים יותר מאפשרים לך לזרוק רחוק יותר (בייחוד כאלו כמו גיג’ים שאין להם התנגדות גדולה בזריקה בגלל הגודל והצורה שלהם).
   חשוב להבין שחכת לייט לדוגמא במשקלים 5-20 גם יכולה להעיף דמוי בחלק העליון של המשקלים שלה (כלומר בסביבות ה-20 גרם) למרחקים גדולים כי החכה, והחוט מותאמים למשקלים האלו.
   הרעיון הוא שלא נטרגט דג גדול עם סט קטן כי החוט והציוד לא יהיה מספיק חזק כדי להוציא אותו.
   ולכן עובדים עם סט כבד יותר.

   ובהתייחסות ספציפית לשאלתך, גם על דמויים קטנים, דגים גדולים יכולים לתקוף אך היות ויש להם קרסים קטנות וחלשות יותר יש סיכוי גדול יותר לאבד את הדג.
   משקלי 35-40 הם ההתחלה של משקלים הכבדים ואין בעיה לטרגט איתם גם דגים גדולים יחסית (בייחוד שהרבה חכות כבדות יכולות לעבוד גם עם המשקלים האלו).

  • יעקב
   ב 17:18

   היי מאמר ממש יפה ומושקע תודה רבה
   יש לי שאלה יש לי רולר של שימנו 6000 איזה חוט מומלץ להשים עליו?
   בד או נילון ? וכמה ליברות?
   תודה רבה

   • יונתן דקר
    ב 14:30

    היי יעקב,
    לגבי סוג החוט השאלה היא לאיזו מטרה אתה מייעד אותו.
    אם אני יוצא מנקודת הנחה שמדובר בזירזור כבד הייתי שם עליו חוט בד איכותי (כמו דואל או ליין סיסטם) במידה 2-4 (אם אתה עובד מהחוף הייתי מכוון לטווחים הנמוכים יותר כדי להרוויח מרחק זריקה, נניח 2.5).
    לסירה נניח אפשר לעבוד גם אם חוט עבה יותר.
    הליברות זה עניין של החוט שתבחר, הטסט של חוט 2.5 בדואל לדוגמא הוא 45 ליברות (כ-20 ק”ג).
    אם אתה מטרגט דגים חזקים שצריך כח התנגדות כמו לוקוסים גם הייתי שוקל חוט עבה יותר ואולי אפילו ניילון (עמיד יותר לסלעים).
    בקיצור הכל שאלה של למה הוא ישמש. נתתי לך דוגמאות איך לקבל החלטה.
    אם תמקד אותנו למה הוא מיועד נוכל לתת לך המלצה מדויקת יותר.
    אני תמיד אוהב לכוון לחוט שימלא לי את השפולה עם 300 מטר ללא צורך בבקינג וכו’.

 • שולי

  מאמר ממש יפה וממצה למתחילים
  הייתי שמח לדעת מהיכן מומלץ לרכוש ציוד בארץ או בחו”ל ובאיזה סכומים ?
  ושוב תודה רבה ……

  • יונתן דקר

   היי שולי שמחים שאהבת את המאמר.
   לגבי עלויות אנו ממליצים בחום שלא להיכנס לתחום הזירזור עם תקציב של פחות מאלף שקל לסט למתחילים.
   פחות מזה פשוט לא תוכלי להרשות לעצמך ציוד נורמלי, תתפסי הרבה פחות דגים ולא תהני.
   לסט מתקדם כבר מדובר על סביבות ה2,000-4,000 ש”ח.
   ולסט מקצועי כבר נגיע ל6,000-10,000 שקל ואף יותר.

   לגבי מהיכן לקנות היינו ממליצים על החלוקה הבאה:
   חכה – פשוטה מהארץ. מקצועית מחו”ל (ובכל מקרה אחרי שניסית הארץ)
   רולר – מחו”ל.
   חוטים – מחו”ל.
   אביזרים – מחו”ל
   דמויים – פשוטים מחו”ל, מקצועיים חצי חצי לפי פערי המחיר (לעיתים דומה ולעיתים שונה).

   את מוזמנת להשתמש במדריך ההמלצות שלנו שמפנה גם לציוד מהארץ ובעיקר מחו”ל:
   https://fishnet.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%9c%d7%a6%d7%95%d7%aa-%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%93-%d7%96%d7%a8%d7%96%d7%95%d7%a8/

   לגבי חנויות בארץ נמליץ על דוגית בתל אביב, כריש הדיג ברמת גן או אוסמאה בחיפה/עכו.
   בכולם יש ציוד במגוון רמות והם לא יחסית לא יקרות בהשוואה לרבות מיתר החנויות בארץ.
   את מוזמנת גם לשאול פה שאלות נוספות ונעזור לך למצוא את הציוד המתאים עבורך מכל הבחינות.
   כמו כן, יותר ממומלץ גם למצוא דייג אחר מקצועי יותר להתלוות אליו (ככה נתפוס דגים מהתחלה ולא נצטרך ללמוד הכל לבד).

 • אריק
  ב 13:16

  אהלן. תודה רבה על המידע החשוב.
  הילדים שלי ואני (10, 13, 15, 46) רוצים להתחיל לדוג זרזור (עד היום דגנו מהחוף, “רגיל”).
  הייתי שמח לקבל המלצה לסט שיכול להתאים, בתקציב כולל של עד 1,000 ש”ח.
  אם אפשר, שיכול לשמש גם בים וגם בכנרת.

  ממש תודה!

  • יונתן דקר
   ב 14:46

   היי אריק,
   ראשית כל בגלל שמדובר בילדים הייתי ממליץ על סט קל/בינוני שיהיה נוח לעבודה ממושכת גם לילדים.
   בכנרת יש המון אקשן כמעט כל השנה ולכן הייתי ממליץ אפילו על סט אולטראלייט או לייט שיהיה יותר אפקטיבי לעבודה בכנרת.
   ב1,000 שח בהחלט אפשר להרכיב סט חביב להתחלה, להלן דוגמא לסט שכזה (משקלי 3-20 בערך שיאפשר עבודה בים וגם בכנרת):
   חכה מאיה סקימר (כ-200 ש”ח) או דאיווה ליגאליס (כ-400 ש”ח).
   רולר פשוט אבל אמין ועמיד כמו דאיווה רברוס (400 בארץ 250 מחו”ל).
   חוט אני ממליץ לא להתפשר – ללכת על DUEL SUPER X-WIRE 8 – עולה 200 שקל אצל הכריש. אם זה חורג מהתקציב ניתן לשים 150 מטר בלבד על כל רולר ולהשלים עם בקינג (חוט ניילון מאחורה).
   ממליץ להסתכל במדריכי ההמלצות למידע על סטים נוספים שיתאימו לתקציב שרשמת:
   https://fishnet.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%9c%d7%a6%d7%95%d7%aa-%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%93-%d7%96%d7%a8%d7%96%d7%95%d7%a8/
   בהצלחה!

 • לילך שחף

  יש לי חכת רולר רגילה של 3 מטר עם 300 מטר חוט על הרולר
  הייתי רוצה להתחיל לזרזר איתה איך הופכים אותה לחכת זירזור

  • יונתן דקר

   חכת דיג חוף אינה חכת זרזור.
   מדובר בחכות שונות ובחוטים שונים.
   קשה לזרוק משקלים נמוכים עם חכת חוף וקשה לעבוד איתה זמן ממושך (כבדה משמעותית לעומת חכת זירזור).
   לפני שנים רבות שענף הזירזור לא היה נפוץ בארץ היינו עובדים עם מצוף זריקה כמו שעובדים היום עם בומבט וסקוויד – היה נותן יופי של תוצאות.
   מעבר לזה כמו שרשמתי קודם, ניתן לעבוד עם משקלים כבדים אבל הציוד לא ייעודי לכך ולא יהיה נוח לעבודה ממושכת.

 • אלעד

  היי,

  תודה על כל ההסברים המפורטים!

  יש לי שאלה (אולי פספסתי כאן) – מה ההבדל בין שפולה ״עמוקה״ ל״לא עמוקה״?
  למשל ברולר של daiwa fuego 3000c ו-4000c?
  אגב אני מחפש רולר לז׳רז׳ור מדיום לייט.
  תודה!!

  • יונתן דקר

   היי אלעד,
   שפולה צרה (או לא עמוקה) מאפשרת לחוט לצאת בצורה קלה יותר (ככל שהשפולה עמוקה יותר יש יותר זווית חיכוך של החוט עם השוליים העליונים של השפולה בזמן שהחוט יוצא).
   ברולרים לזירזור רוב השפולות עמוקות.
   שפולות לא עמוקות יש בדרך כלל הרולרים של דיג חוף – כדי להשיג מרחק זריקה מירבי.
   החסרון? – יש פחות מקום לחוט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Leave the field below empty!