זירזור – גיג’ים ודמויים מברזל

בקטגוריה זו נכללים דמויים שלרוב עשויים כולם ממתכת (אך לא בהכרח), כגון: כפיות,ניקל, גיגים, ספינרים ודמויים רוטטים (ציקדות וכו').
הגיג'ים תפסו חלק מהותי מאוד בענף הזירזור בייחוד בשנתיים-שלוש האחרונות.
הם זולים בהשוואה למרבית הדמויים, עפים רחוק במיוחד, קלים להפעלה ומביאים תוצאות מצוינות.
במדריך זה נסביר על אופן העבודה עם גיג'ים ודמויי ברזל אחרים.

ג’יגים: חתיכת מתכת מוארכת אשר שוקעת באופן התלוי במבנה (צורת) הג’יג ומדמה דג בורח (לרוב במהירות) מהקרקעית וכלפי מעלה. דמויים אלו לרוב אוירודינמיים מאוד ולכן ניתן להטיל אותם באופן יחסי למרחק גדול יותר ממרבית הדמויים. דמויים אלו פופולאריים מאוד בישראל בשל העובדה שהעבודה איתם פשוטה, עלותם נמוכה ביחס לדמויים אחרים וקיים מגוון גדול מאוד של דגים שניתן לתפוס באמצעותם. לרוב שעובדים מהחוף משתמשים בדמויים כבדים יותר על מנת להרוויח מרחק זריקה גדול יותר.

רובם המוחלט של הג’יגים צבועים בדוגמאות שנועדו למשוך ולגרות את דגי המטרה. דוגמא לגיג’ סלו SLOW

ישנם שני קטגוריות מרכזיות בג’יגים:

 • איטי SLOW : נוי כך שיצלול במהירות איטית יותר ובתנועת מטולטלת כך שיאריך את משך הצלילה של הדמוי עד לקרקעית וימשוך תשומת לב רבה יותר גם במהלך הירידה לעומק. מרבית מהתקיפות מתרחשות כבר בירידה.
 • מהיר FAST : צולל לעומק במהירות גבוהה. מדמה דג בורח במהירות.

דגי מטרה עיקריים: בעיקר ממשפחת הטונות והצניניות (פלמידות, טרחונים, טוניות וכו’) וכן לוקוסים אבל יעיל מאוד למרבית הדגים.

הסידור המיטבי של קרסים לגיג עם אסיסט כפול (או שני אסיסטים בודדים בחלקו העליון של הגיג ואסיסט נוסף בחלקו התחתון של הגיג’): באזור חולי שאין חשש לתקיעות בסלעים ניתן ומומלץ לשים מאחור קרס משולשת חזקה. באזור סלעי במיוחד שיש סיכוי גבוה להיתפס בסלע ניתן להוריד את האסיסט האחורי ולהשאיר את הקדמי בלבד כך שגם קטן הסיכוי להיתפס בסלע וגם קל יותר לשחרר במידה ונתקענו.

הקפצות: שיטת העבודה הבסיסית המקובלת בעבודה עם גיגי’ם. מיועדת לדמות דג שבורח במהירות מהקרקעית כלפי מעלה בניסיון לברוח מהטורף שעבר בסביבה.

מה זה אומר? מטילים את הדמוי למרחק הרצוי, נותנים לו לשקוע עד הקרקעית או בסמוך לה וברגע שמרגישים שהדמוי הגיע לקרקעית (מרגישים מתיחה בחוט בזמן שהוא שוקע ואפילו אפשר להרגיש את השקיעה עם חוט טוב ואז נהיה רפוי – הגיע לקרקעית/סלע), מקפיצים את החכה למעלה בחוזקה 3-5 פעמים ברצף, כל הקפצה תביא את הדמוי קרוב יותר עלינו ובכדי לשמור על החוט מתוח נגלגל מעט את החוט תוך כדי ההקפצות. לאחר סבב ההקפצות שוב נותנים לדמוי מספר שניות לשקוע ואז עושים סבב הקפצות נוסף. ממשיכים כך עד שאנחנו מתקרבים לקרבת החוף או לסלעים. זהירות: שימו לב לא להקפיץ ממש עד אליכם משום שברגעים של חוסר תשומת לב הדמוי יכול לעוף מהמים לעבר הדייג או אדם שעומד בסמוך. יש לבצע ניסיונות עם עוצמת ההקפצה בכדי למצוא את הקצב והעוצמה הנכונה. במידה ומזהים שיש דגים ולא נתפסים (דייגים אחרים בסביבה מוציאים או שרואים רתיחות – תקיפות על להקות של דגים קטנים) מומלץ לשנות את קצב, עוצמת ותבנית הגלגול וההקפצה.

הקפצות במקומות סלעיים: שקיים חשש סביר להיתקעות בסלעים וכך לאיבוד הדמוי, כדי להעריך את זמן השקיעה לקרקעית, ניתן תחילה לזרוק דמוי/גיג ללא קרס ולספור כמה שניות לוקח לו להגיע לקרקעית, לאחר מכן ככל שמתקרבים לחוף מקצרים את הזמן שנותנים לדמוי לשקוע, דרך יעילה נוספת היא לעבוד עם אסיסט, חוט עם קרס בודדת ולא משולשת, ואם רוצים להימנע עוד יותר מאיבוד דמויים ניתן לעבוד עם אסיסט אחד בלבד רק בחלקו העליון של הדמוי וכך הסיכוי שהקרס תיגע בסלע היא קטנה ביותר.
אנו ממליצים גם לצפות בסרטון הזה שמסביר על טכניקות הקפצה נוספות:

גיגי’ים מומלצים:

גיג’ מגיעים בטווח רחב מאוד של משקלים וקטגוריות:

 • החל מגרמים בודדים – אפילו 1-2 גרם ואלו מכונים מיקרו גיג’ ומיועדים לזיזרור אולטראלייט.
 • הגיגים הנפוצים בטווח 10-40 גרם למזרזר הממוצע במשקלי לייט ועד מדיום
 • גיגים לזרזור כבד מ40 ועד 100 גרם שמיועדים יותר לעבודה בחודשי החורף לדגים הגדולים שעוברים באזורנו.
 • גיג’ים לדיג מסירה/קייאק במשקלי 100 עד 200 גרם (ואף יותר).

ישנן מספר חברות מוכרות שנחשבות חזקות מאוד בתחום הגיג’ים :
בניגוד למרבית ציוד הדיג של החברות המוכרות שמשתלם להביא מחו”ל (עליאקספרס וכו’), דווקא בגיג’ים ההפרש לרוב זניח (משום שגם מחירם הוא זול מלתחילה) אך ניתן למצוא המון חיקויים שמביאים תוצאות לא פחות טובות ואף עדיפות על חלק מהגי’גים היקרים.

החברות המוכרות והמומלצות בארץ הן:

 • Major craft JigPara, מומלצת במיוחד סדרת הSLOW.
  למשקלים עד מדיום ניתן למצוא מבצעים בארץ של 3 או 4 ב-100 ש”ח. הכבדים יעלו כ50-60
  לחצו למשקל הרצוי:  30 גרם   40 גרם   50 גרם   60 גרם   ויש אף דגמים גדולים יותר (150 גרם ומעלה)  לסירה.
 • Xesta, במיוחד סדרת הSLOW BEE והAFTER BURNER. קטנים מאוד וכבדים לזריקה רחוקה במיוחד.
 • Cultiva
 • Hayabusa, במיוחד הSLOW. דחוסים ומעולים
 • Jackall, משתלמים מאוד מחו”ל (בלינק).
 • DRAG METAL CAST עם גיג’ים FAST מעולים באזור ה40 שקל.

חיקויים מומלצים מחו”ל:

גיג’ים סלו SLOW :

 

 

גיג’ים פאסט FAST:


 

 

ישנם דמויי מתכת נוספים:

 • ניקל: חתיכת מתכת חלקה ומבריקה, פשוטה ביותר, לרוב ללא קישוט או צבע, אשר שוקעת במהירות וכאשר אנו מושכים אותה היא מתמקמת בעומק הרלוונטי בהתאם למהירות הגלגול וזווית החכה. ניתן ומולץ גם לעבוד איתה בהקפצות כמו שעובדים עם גיג’ FAST. מתפקדת כמו גיג’ מהיר ולרוב זולה יותר ויעילה לא פחות.

דגי מטרה עיקריים: טוניות, פלמידות, טרחונים.

 

 • דמויים רוטטים: דמוי רוטט ללא כפית ליפלס קראנק + ציקדה: שני הסוגים שונים לחלוטין אחד מהשני אך בעלי פעולה דומה שבאה ליצור רטט משמעותי במים שידמה דג פצוע וימשוך תשומת לב בקרב הדגים באזור.
 1. דמוי ללא כפית, שוקע, עשוי לעיתים מפלסטיק, בעל חזית עם שיפוע כלפי מעלה כך שבעת העבודה איתו הוא עולה כלפי מעלה במים ורוטט במקביל. בשל העובדה שטבעת החיבור שלו ממוקמת בחלקו העליון של הדמוי הוא שוחה בזווית כלפי מטה (כלומר, חזית הדמוי פונה לעבר הקרקעית).
 2. השני, ציקדה, משתייכת לקטגוריית הברזלים הבאה, עשויה ברזל עם משקולת בחלקה התחתון וללא טבעת חיבור אלא מספר חורים (בדר”כ 3/4) שמיועדים לשלוט על כמות הרטט וזווית השחייה של הציקדה. ברוב המקרים נחבר את החוט על אחד מהחורים האמצעיים בציקדה כך שתשחה במאוזן או עם הטיה קלה קדימה/אחורה. חיבור הציקדה בחור האחורי יגרום לציקדה לשחות עם הראש כלפי מטה וחיבור בחור הקדמי עם הראש כלפי מעלה.
  השלושה בחלק התחתון הן הצורה הקלאסית לציקדה אך הן מגיעות גם בצורות נוספות.

 

דגי מטרה עיקריים: סרגוסים, מושטים וביניות במתוקים.

 • כפיות SPOON: חתיכת מתכת קעורה אשר מתנדנדת במהלך שמגלגלים אותה. בארץ השימוש בכפיות נפוץ יותר במים מתוקים. דגי מטרה עיקריים: מושטים וביניות במתוקים.

 • ספינר SPINNER: דמוי בעל מעין כפית אשר נעה על ציר חופשי ומסתובבת סביב הגוף המרכזי המהלך הגלגול. מושכת תשומת לב רבה במים ומנצנצת מאוד. בארץ השימוש בספינרים נפוץ יותר במים מתוקים. דגי מטרה עיקריים: מושטים וביניות במתוקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *