מילון המונחים המלא לדיג ישראלי

לדייג מתחיל או למי שלא נמצא עמוק בתחום הרבה מונחים ישמעו כמו קודים לא ברורים.
באנו לעשות סדר ולהסביר את מונחים נפוצים שיקלו עליכם את ההבנה של המדריכים ושאר התוכן באתר ויאפשרו לכם להשתלב בכל שיחת דייגים.

נתחיל במונחים כלליים שרלוונטיים לכל סוג דיג ולאחר מכן נפרט על מונחים שרלוונטיים רק בסוגי דיג ספציפיים.

לטרגט” מלשון TARGET, מטרה באנגלית. הכוונה איזה דגים אנחנו מכוונים/מעוניים/צפויים לתפוס.

ריג הוא הסידור של כלל המשקולות, הקרסים ויתר האביזרים שאנו משתמשים בהם בכל חכה.

הטלת/השלכת החכה – פעולת הטלת הריג לעבר המים.

נעילה – כינוי לרגע בו הדג נתפס בקרס. במידה והקרס לא יושבת באופן מיטבי או שהדייג מנהל את המאבק בצורה לא מקצועית הדג עדיין עלול להשתחרר או אף לקרוע את החוט בשפשוף על סלע וכו’.

טסט – מתייחס לעוצמתו של חוט, כלומר מה המשקל שהוא יכול להחזיק. חשוב לקחת בחשבון שדג מפעיל יותר כח ממשקלו נטו ולכן יש לוודא שאנחנו לא מעמידים את החוט בעומסים גדולים מאלו שהוא מסוגל לעמוד בהם.

מלחמה/פייט (Fight) – המאבק עם הדג שמתחיל ברגע שבו הדג נתפס בקרס ומתחיל להתנגד לנו. לרוב, ככל שהדג גדול יותר ה”פייט” יהיה מאתגר יותר. זהו השלב בדיג שלו מצפה כל דייג. שמדובר בדגים גדולים (גם בהשוואה לציוד שיש לנו) התנהגות פזיזה בשלב זה לרוב תוביל לקריעת החוט ולאובדן הדג ולכן יש לנהל את הפייט בחוכמה וללא פעולות פזיזות שיגרמו לנו לאבד את הדג.

בומבט – בומבט הינו אביזר אשר נועד להוסיף משקל כאשר עובדים עם סיליקונים קלים מאוד שללא תוספת המשקל לא היינו מסוגלים להטילם למרחק רב.ישנם 3 סוגי בומבטים בהתאם לעומק בו אנו מעוניינים שהסיליקון ישחה: צף, חצי צף(פחות נפוץ) ושוקע.

סקוויד – דמוי דיונון קטנטן עשוי מסיליקון או גומי אשר מקנה לו גמישות גבוהה ומשווה לו שחייה אמיתית יותר במים. חובה לעבוד עם בומבט או מצוף זריקה כדי שנוכל להעיף אותו למרחק.

רגלו – דגיגון קטן מסיליקון ששוחה במים כמו דמוי קטן. מצוין ועובד גם בלילה (הזוהרים).הומצא במקור על ידי חברת רגלו הצרפתית ומכאן שמו.

מצוף זריקה – משקולת עטופה חומר צף שמאפשרת להטיל פתיונות כך שיצופו במרחק מסויים במים. נוטה להיסחף בקלות עם הזרמים במקרה שעובדים בשיטה זו. ניתן גם עבודה בדומה לבומבט ומאפשר גם לדייגי חכות חוף לעבוד עם סקווידים קטנים/פתיון בצורה של זירזור.

אסיסט – לולאת חוט בד עם קרס בודדת שמיועד להתקנה על גיג’ים. יש להתאים את גודל הקס לגיג כך שהיא תהיה רחבה מהגיג’ במעט בכדי להבטיח שהדג יתפס.

גיג’ הד JIG HEAD – משקולת עופרת שמחוברת לה קרס בודדת, עליה מתקינים דמוי סיליקון כך שהם נהיים יחידה אחת. רולר – אביזר שמותקן על גבי חכה עם טבעות ומאפשר לנו השלכה של הריג/פתיון למרחק רב ו/או אחסון של חוט רב לדיג בעומק או לשעת פייט שתאפשר לנו לעייף את הדג ולהוציא אותו מהמים.

רולר –
הרולרים הנפוצים בישראל הם רולר מסוג SPINNING ואלו החלקים המרכזיים בהם:

 • זרוע (REEL FOOT) – הידית הקבועה שהרולר מותקן על גביה – מאפשרת לחבר את הרולר לחכה באמצעות תופסנים ייעודיים שמותקנים על גבי החכה.
 • שפולה (SPOOL) – התוף שעליו מגולגל כל החוט של הרולר. לכל שפולה קיבולת חוט שונה שמצוינת על גביה.
 • קשת/גשר/מוביל (LINE ROLLER/BAIL) – פס מתכת מתרומם שאנו פתוחים/מרימים בכדי לשחרר את החוט להשלכת החכה. לאחר ההטלה וסגירת/הורדת הגשר חזרה תפקידו הוא לאסוף את החוט חזרה ולחלק אותו באופן שווה על פני כל השפולה בכדי למנוע סיבוכים במהלך הטלת החכה או פייט בדג.
 • אל חוזר/ אנטי רוורס (ANTI REVERSE) – מתג המותקן במרבית הרולרים ומבטל על הבלימה של הסיבוב לאחור ברולר – למעשה מאפשר שחרור חופשי של החוט גם כאשר הגשר סגור. השימוש בו לא מומלץ ועלול לגרום לסיבוכים החוט ובשפולה. ברולרים מתקדמים וחדשים רבים אפשרות/מתג זה לא מותקן כלל.
 • ידית (REEL HANDLE) – ידית הרולר שבאמצעותה נגלגל חוט חזרה לרולר. ברולרים מקצועיים מקובל להתקין גם “תפוחים” – ידיות אחיזה גדולות מאלו שמגיע עם הרולר מהיצרן. לרוב בצורת ביצה/עגולות ומאפשרות אחיזה טובה ונוחה יותר של הידית לתפעול מיטבי של הרולר.
 • קלאצ’ (DRAG ADJUSTMENT) – כינוי להברגה/בורג שמצוי בדרך כלל בחלקו העליון של הרולר ושולט על עוצמת הבלימה של הרולר. השליטה בקלאצ’ לרוב נעשית על ידי סיבוב של המתג בחלקו העליון של הרולר לסגירה /ו/או פתיחה – הבורג שנועל את השפולה במקומה. ברולרים מסוימים (לרוב קטנים או פשוטים) – הקלאצ ממוקם כבורג בחלקו התחתון של הרולר. הגדרת עוצמת התנגדות מתאימה היא קריטית לתפיסה והוצאה של הדג (בדגש על דגים גדולים).

מונחים של מפרט רולר:

 • מידה SIZE – הגודל של הרולר. נתאים את הגודל לסוג הדיג/החכה שאנו מעוניינים להשתמש בה. החל ממידה 1000 שמיועד לדיג בולונז/זרזור קל ועד מידה 20000 ואף יותר שמיועד לדיג של דגים גדולים שהמאבק .בהם דורש חוט רב או בעומקים שאנו זקוקים לחוט רב על מנת בכלל להגיע לקרקעית.
 • יחס גלגול/גיר (GEAR RATIO) – מוגדר כ1:X ולמעשה אומר לנו כמה סיבובים הקשת עושה סביב הרולר על כל סיבוב מלא 360 מעלות של ידית הרולר. ככל שהיחס גבוה יותר המשמעות היא שנאסוף יותר חוט בכל גלגול של הרולר (תלוי גם בגודל השפולה).
 • תכולת חוט (LINE CAPACITY) – כמות החוט שנכנסת ברולר ביחס לסוג/עובי החוט. לרוב יופיע ערך כזה: LB-YRD שאומר כמה יארדים (0.9 מטר) יכנסו עבור חוט בעל טסט של X ליברות (0.450 גרם). לעיתים יהיו גם כמה אפשרויות קיבולת עבור MONO/BRAID – כלומר עבור חוט ניילון/בד. הצגה זו היא מעט בעייתית משום שקשה לנו להבין באיזה קוטר החוט שהחברה מתייחסת אליו ולכן לא נוכל להסיק בוודאות כמה חוט נוכל להכניס ברולר. ניתן לפתור זאת חלקית על ידי הבנה שכאשר מדובר בבד 20LBS מתייחס בדרך כלל לחוט בקוטר 0.2 וכך נוכל להבין כמה חוט יכנס ברולר שיש בידנו. כאשר מופיע ערך mm-M שאומר כמה מטרים (M) יכנסו עבור כל עובי של חוט במ”מ (mm). להלן נוסחא לחישוב מוערך של תכולת החוט הצפויה ברולר: עובי חוט שמצויין על הרולר (ערך הmm) חלקי (/) עובי חוט רצוי(של החוט שאנו רוצים לשים על הרולר כפול (X) כמות המטרים(M) שמצוין על גבי הרולר לעובי החוט הנ”ל(ערך mm) לדוגמא: אם ברולר שלי רשום mm-M כך 0.2-300 ( כלומר יכנסו 300 מטר של חוט בעובי 0.2 מ”מ), אז אם ארצה להכניס בו חוט 0.3 מ”מ יכנסו לי לפי הנוסחא : 300*0.2/0.3 = 200 מטר.
 • דראג’ (DRAG) – עוצמת ההתנגדות המירבית של הרולר כאשר הקלאצ’ סגור לחלוטין – נניח ברולר עם דראג של 10 ק”ג משמעות הדבר שגם עם הקלאצ’ סגור לחלוטין דג שיפעיל כח של מעל 10 ק”ג על החוט יביא לשחרור חוט לא רצוני שמטרתו למנוע קריעה/פיצוץ של החוט. אם יש לכם בטחון בחוט ובציוד שלכם ניתן להוסיף בלימה נוספת על ידי בלימה חלקית של שחרור החוט עם האצבע על גבי השפולה.
 • מיסבים (LAGERS/BALL BEARING) – מיסבים כדוריים המותקנים בתוך הרולר. באופן מסורתי ככל שיש כמות גדולה יותר של מיסבים הגלגול יהיה “חלק” יותר. בפועל, רולרים סיניים רבים מתהדרים במספר מיסבים גבוה אך ביתר הנתונים הם אינם איכותיים וישברו במאבק עם דג גדול ולכן עדיף להעדיף רולר איכותי מחברה מוכרת על פני רולר סיני עם מיסבים רבים ממנו.

סוגי רולרים: קיימים סוגים רבים של רולרים שמיועדים לסוגי דיג ספציפיים/כללים, אלו הנפוצים שבהם:

 • SPINNING – הרולר הנפוץ בישראל שמשמש לדיג מהחוף, מסירה, זרזור וכו’. התפעול שלהם פשוט ונוח והם זמינים בטווח רחב מאוד של גדלים ונתונים. בקטגוריה זו נכללים גם רולרים מסוג SURF CASTING או OFFSHORE REELS מתייחס לרולרים הגדולים בקטגוריה זו שמיועדים לדיג שדורש קיבולת חוט גדולה או עמידות מיוחדת. מרביתם המוחלט של הרולרים שנעשה בהם שימוש בישראל הוא מסוג זה.
 • TRADITIONAL BAITCASTING – רולר “שוכב”, לרוב גדול למדי. משמש בעיקר לדיג מסירה כאשר אין משמעות למרחק הזריקה. רולרים אלו הם לרוב בעלי קיבולת גדולה מאוד ולכן מתאימים מאוד לדיג בעומקים רבים או מול דגים גדולים (שדורשים חוט חזק שהוא עבה וקיבולת חוט גדולה). רולרים אלו מגיעים אם/בלי מסדר חוט (שבדומה לקשת). מכונים גם רולרים לטרולינג. נפוצים בדיג מסירות בלבד.
 • LOW PROFILE BAITCASTER – רולר שוכב קטן יותר שנפוץ מאוד בעיקר בארה”ב לזרזור ולדיג חוף. רולרים אלו לרוב בעלי קיבלות קטנה למדי ודורשים מקצועיות בהפעלתם על מנת למנוע המשך שחרור של החוט בסוף הטלת החכה שמביא לסיבוכים קשים ומורכבים מאוד בחוט שעל גבי השפולה. נדיר בישראל.
 • SPINCAST – רולרים סגורים בצורת ביצה. משתמשים בהם בעיקר דייגים מתחילים בארצות הברית. ברולרים אלו החוט אינו חשוף והתפעול הוא פשוט מאוד (לחצן לשחרור וגלגול חזרה). משום היותם פשוטים הם לרוב משמשים כרולר ראשון לילדים ומתחילים. נדיר בישראל.
 • CENTER PIN REEL/FLY FISHING REELS – הרולרים הראשונים שהומצאו. דומה לסליל חוט שעל גביו מותקנת הידית. לרוב אין לרולרים אלו דראג משמעותי וכל התפעול של הרולר והשליטה בהתנגדות בזריקה או במהלך פייט עם הדג נתון בידי הדייג. דורש מיומנות ותרגול על מנת לשלוט עליו בצורה טובה. נדיר בישראל.

  חוט ראשי – החוט הראשי שמותקן על הרולר – לרוב ניילון ברולרים לדיג חוף או בד לדיג של דגים גדולים או בזרזור.

שוק לידר Shock leader – קטע חוט (לרוב חוט ניילון מסוג “פלורוקרבון”) שקושרים בקצה חוט הדיג שלנו (בין החוט המוביל לריג) לרוב כאשר אנו עובדים עם חוט בד בתור החוט הראשי של הרולר. השוק לידר מספק מספר תכונות שימושיות: 1. עמיד יותר לשפשופים בסלעים במהלך המלחמה עם הדג. 2. שקוף לחלוטין במים כך שהדג מתקשה לזהות אותו 3. חוט שוקע לפעולה מיטבית של מרבית הדמויים במים 4. בעל גמישות גבוהה מחוט הבד ומאפשר ספיגה של מכות חזקות שהדג נותן בעת האכילה או במהלך הפייט (ולכן נקרא שוק לידר).

בקינג (BACKING) – תוספת חוט ניילון בתחילת השפולה כאשר אנו עובדים עם חוט ראשי מבד. הבקינג נותן מספר יתרונות: 1. חוט בד לא נתפס על השפולה ולכן שמהלך פייט עם דג אנו עלולים להגיע למצב שאנחנו מגלגלים אך כל חבילת החוט מסתובב על השפולה מבלי לאסוף חוט. (ניתן לפתור על ידי תוספת מעט איזולירבנד בתחתית השפולה שאותה יכול החוט בד לתפוס ולא להחליק). 2. חוט בד יקר יותר מחוט ניילון ולכן תוספת הבקינג מאפשרת לנצל את יתרונות הבד בהטלה אך מאפשרת לשים פחות חוט בד ולהשלים את החסר עם חוט ניילון זול יותר. כך ניתן גם לקנות סליל ארוך אך להשתמש רק בחלקו ולשמור את היתר להחלפה עתידית (כך נרוויח חוט חדש ללא עלות נוספת) 3. כאשר נקרע לנו חלק מהחוט הראשי וכעת הוא לא מגיע עד לקו השפולה (להטלה מיטבית) ניתן להוסיף בקינג על מנת להביא את קצה חוט הבד למיקום המיטבי ברולר להטלה מיטבית. 4. בדומה לשוק לידר, שימוש בבקינג בתחילת השפולה יתן לנו יכולת ספיגה יותר לדג רציני שרוקן לנו את כל החוט מהרולר במהלך הפייט. בהיעדר בקינג, בלימה של קצה החוט על חוט בד היא מסוכנת יותר ועלולה להוביל לפיצוץ החוט (ולמעשה לריקון כלל החוט מהרולר על ידי הדג).

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Leave the field below empty!